Karta Dużej Rodziny (KDR), czyli rządowy program wsparcia, skierowana jest do rodzin wielodzietnych, takich w których wychowuje się co najmniej trójka dzieci. Karta przysługuje każdej takiej rodzinie, niezależnie od uzyskiwanych przez nią dochodów.
KDR jest to system zniżek dla rodzin, zarówno w instytucjach publicznych, jak i na usługi oferowane przez podmioty prywatne. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.
Kto może korzystać z Karty?
Z Karty korzystać mogą członkowie rodziny wielodzietnej – rodzice i ich dzieci.
Przez rodzinę wielodzietną rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:
- w wieku do ukończenia 18. roku życia;
- w wieku do ukończenia 25. roku życia – w przypadku, gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej;
- bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
KDR wydawana jest na pisemny wniosek zainteresowanego przez wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej.
Karta jest dokumentem imiennym, wydawanym każdemu członkowi rodziny, jednak wystarczy złożyć jeden wniosek, w którym będziemy ubiegać się o wydanie kart dla całej rodziny.
Jakie dokumenty należy okazać przy składaniu wniosku?
Składający wniosek o przyznanie Karty, okazuje oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających uprawnienie do przyznania Karty, w szczególności:
- w przypadku rodzica oraz małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość;
- w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
- w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
- w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności;
- w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
Druki wniosku o wydanie KDR oraz szczegółowych informacji udzielają pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzyżewicach.